Oktoberfest Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey


Bira seven insanlar için yılın en önemli 15 günü yaklaşmakta. Bu sene 20 Eylül – 5 Ekim arası kutlanacak Oktoberfest için uçak biletlerimizi aldık bile. Gitmek isteyenler ve ilk defa gidecek olanlara yol gösterici olması amacıyla minik bir liste hazırladık.

1- Vali ‘İçebilirsiniz’ demeden içmeye başlayamazsınız

10

Oktoberfest valinin bira fıçısının musluğunu kırmasıyla başlar, validen “O’ zapft is!”  sesini duymadan kadehler masadan kalkmaz. Terbiyesizlik etmeyin, bekleyin.

2- Tarihin En Önemli Düğünü

02

Oktoberfest 1810 yılı ekim ayında Kral Ludwig ve Saxe-Hildburghausen Prensesi Therese’nin düğün yemeği olarak ortaya çıkmış ve o günden itibaren 1. ve 2. dünya savaşları ve bir iki kolera salgını dışında her sene kutlanmıştır. O zamanlar fotoğraf pek yaygın olmadığı için düğüne ilişkin fotoğraf bulamadık, ancak masraftan kaçınmayıp Hintli dansçılar ile PATdiye! okuyucularına özel bir prodüksiyon yaptık. Yine iyisiniz…

 

3- Bu Biralar bir başka

03

Oktoberfest’e sadece altı bira kabul edilmekte ve bunların hepsi Münih’in yerli üreticilerinden oluşmakta. Hofbräuhaus München, Spaten-Franziskaner-Bräu, Paulaner Bräu, Löwenbräu, Hacker-Pschorr Bräu ve Augustiner Bräu üreticilerinin kendine ait bir çadırı bulunuyor ve biralar sadece masalara servis ediliyor.

Fakat bu biralar yıl içinde içeceğiniz biralardan farklı, Oktoberfest Biraları, mart ayında üretiliyor. Märzenbier farklı bir mayalanma sürecinden geçiyor ve alkol oranı yazın üretilen biralara göre daha yüksek. Yani “bira bana dokanmaz olm!” ayakları sökmüyor. Sonra derdinizi zemine anlatırsınız…

 

4- Sadece Güçlüler Ayakta kalır

04

Oktoberfestte sabah 9’da birayla günü açıp akşam 6’da yerlerde sürünüyor olabilirsiniz, biralar standart bir Alman Lager’inden daha tatlı ve %6 alkol oranına sahip. Oraya buraya kusmak çimlerin üzerinde sızıp kalmak festivalin kutlandığı iki hafta boyunca çok da utanılacak bir şey değil hatta Bierleichen (bira cesetleri) olarak onurlandırılıyorsunuz! Ancak unutmayın, bir ceset ne kadar değerli olursa olsun, sonunda gömülür.

 

5- Tatlım, sanırım çocukları  kaybettim!

05

Oktoberfestte çocukları kaybetmek Disneyland’da kaybetmek kadar doğal, (Çocukları Disneyland’e götürüp de kaybeden ailenin iyi niyetinden şüphe ederiz o ayrı. Bakınız bizde bu iş için camiiler var. Bırakıp arazi oluyorsunuz.) 2013 yılında 1000 üzerinde çocuk kaybolmuş. Sadece çocuklar değil tabi, 950 pasaport, 570 cüzdan, 480 cep telefonu, 2 alyans, bir işitme cihazı, bir Viking zırhı ve bir de tekerlekli sandalye kayıp eşya odasında yerlerini alan kayıplar arasında. (Viking Zırhı mı?)

 

6- Şapkandaki Tüyler kadar konuş.

06

Oktoberfest kostümleri de biraları kadar ünlü… Eskiden, Tirolerhüte denilen Bavyera usulü şapkaların üzerindeki tüyler ne kadar zengin olduğunuzu gösterirmiş. Tabiki artık bu tüyler sentetik malzemeden yapıldığı için herkes istediği kadar zengin görünebilir! Yalnız dikkatini çekeriz “şapkadaki” tüyler makbul… Yani epilasyona devam kızlar…

 

7- Kostüm demişken…

07

Ablalar böyle… Yanlış yapmadan önce bir daha düşünün, çünkü her bir kol yaklaşık 10 litrelik bira kupası taşıyor ve bunu gün boyu yapıyorlar. Sonra uyarmadı demeyin.

Bu ablalara özenir de ortama uygun kostüm giyip, kaynaşmak isterseniz 100 Euro civarına kostüm bulmanız mümkün. Bu kostümlere “Drindle” deniyor. Ancak elinizi çabuk tutmanız gerek, çünkü kostümler festivalin ilk günlerinde tükeniyor. Koşun!

 

8- Ayrıca Bira acıktırır

08

Neyi, nasıl yediğiniz size kalmış. Bizi ilgilendirmez…

 

9- Festivalden atılabilirsiniz

09

Paris Hilton bacı yamulmuyorsak (ki yamulmayız) 2006’da Oktoberfest’ten kovulmayı başarmış bir hanımefendidir. Konun detaylarına gelince… Google it baby.

 

10- Kadehinizi tokuşturduğunuz kişi 14 yaşında bir çocuk olabilir!

 

10a

Almanya’da alkol tüketim yaşı resmiyette 16 olsa da, yanında ailesi olan 14 yaşındaki çocuğun bira tüketmesi sıkıntı olmuyor. Dolayısıyla hayatınızın aşkına kimlik sormayı ihmal etmeyin. Sonra ikinci Sarah & Musa vak’ası yaşanmasın.

 

Son olarak… Gidin, çok eğlenin.
Ancak mümkünse ağzınızla için, ülke puanını düşürmeyin.

 

Yön tuşlarıyla (← →) ceylan gibi sekebilirsin?