Cool(!)


Reya Kurt ¨Bu da mı gol değil Eros?¨ adlı kitabının ardından…

Konuşup paylaşmayınca, sorunları çözemeyince yerimizde sayarız. Ama problem değildir, ne de olsa yeni nesil artık çok “COOL” (soğukkanlı, kafası rahat, umursamaz). Duygusallık bayık, rahatsızlıkları dile getirmek kayıp, kafaya takıyor gibi gözükmek ayıp.

Kendimizi “Tabu Oyunu” nun içine kapattık. Şimdi de sınırlı kelimeler ile duygularımızı, korkularımızı, düşüncelerimizi ve kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Yasak kelimeler ile; “sevmek”, “saymak”, “önemsemek”, “umursamak”. Anlatalım anlatabilirsek!

 

tumblr_m84zsalglY1qgggypo1_r1_500

 

Ne hissettiğimizi, ne düşündüğümüzü söylemezsek nasıl uzlaşabiliriz ki? COOLUZ COOL! Ne hissetmesi? Umurumuzda bile değil. Ne düşünmesi? Aklımıza bile gelmiyor.

Konuşmak, içimizde kalan her duyguya su serper, soruların cevabını alırız, söyleyince rahatlar, duruma göre bir yol çizeriz.

Peki o zaman neden konuşmayız?

Belki zamanında konuşup verdiğimiz ödünlerden dilimiz yanmıştır, Şimdi de yoğurdu üfleyerek yiyoruz.  Ya da gelecek cevapla nasıl başa çıkacağımızı bilemediğimiz için pek dile getirmiyoruz. Belki de takmıyor gibi gözükmek kendimizi daha güçlü hissetmemize sebep oluyordur.

 

One Day you'll be cool

 

Kızılmalı mı konuşmayanlara, yoksa olgunlaşmak yerine kaçmayı tercih etmelerine saygı mı duyulmalı? Kanadı kırık kuşlar gibi yutkunan ama derdini söyleyemeyen insanları, konuşmaya zorlamaya hakkımız olabilir mi?

Hepsinin cevabını, rahmetli babaannemin, zamanında söylediği bir cümle ile vermek istiyorum: “Duymak istemediğin şeyi sormayacaksın.”

Saime Kurt, doğuştan “cool” muş.

 

Yön tuşlarıyla (← →) ceylan gibi sekebilirsin?