Charlie Hebdo Katliamı Türkiye’de Olsaydı?


Charlie Hebdo katliamını lanetliyoruz. Bunu en baştan belirtelim. Bu olay Türkiye’de gerçekleşseydi yaşama ihtimalimiz olan durumlara göz atmak istedik.

1 – Hiçbir şey olmazdı.

150107-paris-magazine-gunman-jsw-317p_fe7bd76e0d5b1920ee370f74ebdd22d9

Evet. Hiçbir şey olmazdı. Biz alışkınız böyle şeylere. Bizde yazarlar bombalanır, gazeteciler öldürülür, bir otel dolusu aydın yakılır… Her zaman da bir mazeret vardır. Birileri kalkıp ¨ama onlar da hak etti.¨ diyecek kadar vicdansızdır. Ülkemiz ¨faili meçhul olaylar¨ tarihinde sıradanlaşacak acı verici bir olay daha olurdu o kadar…


2 – ¨Sözün bittiği yer¨ açıklaması yapılırdı. (feat. ¨Bıçak Kemiğe Dayandı.¨ & ¨Sabrımızı test etmeyin.¨)

paris_francois-hol_3156797b

Olay üzerine mikrofon uzatılan 10 kişiden 8’i ¨Sözün bittiği yer.¨, ¨Bıçak kemiğe dayandı.¨, ¨Sabrımızı test ediyorlar.¨ vs. gibi açıklamalar yapardı. Laf kıtlığında asma budamak ata sporumuz ne de olsa…

 

3 – Acıyı paylaşmak için toplanan insanlar tomalar ve gaz bombaları ile dağıtılırdı.

paris-charlie-attack-013-0844b064623bdd20e55ab585c1909b015540df12-s800-c15

Paris’te toplanan yüz binlerce insanın Taksim Meydanı’nda toplandığını düşünebiliyor musunuz? Mümkün mü böyle bir şey? Acıyı paylaşmak ve/veya kötülüğe karşı toplu tepki vermek söz konusu olduğunda dayak yemek kaçınılmazdır bizim güzel ülkemizde. Sıradandır. Buna da alışkınız.

 

4 – Basına yayın yasağı getirilirdi.

newsroom-tribute-to-those-killed-data

Olmazsa olmaz… Son dönemlerin en moda hareketi. Medya kim oluyor da bize haber veriyor ki? Gerçi ne derece ¨haber¨ verdiği de tartışılır ya… Neyse. Varsa bi’ yayın yasağınızı alırız.

 

5 – Önlem olarak Gezi Parkı kapatılırdı.

paris-not-afraid_3157581b

Park önemli… Lûtfen… Lûtfen!

 

Son olarak… PATdiye’yi eğlenmek için kurduk. Doğrudur. Bu yazıyı yayınladığımızda bazılarının ¨Size n’oluyo lan!¨ diyeceğinin de bilincindeyiz. Cevap; ¨Size niye bi’şey olmuyo lan?¨ olacak. Bazen eğlence biter. Bazı olaylar karşısında ciddi ciddi birkaç söz söylemek icap eder. Dileyen eleştirsin, isteyen nefret etsin, tarafımız belli olsun isteriz. Kendi adıma konuşmam gerekirse ¨Taraflaşmayı¨ hiçbir zaman sağlıklı bulmadım. Ancak böyle büyük ve acımasız bir kötülük karşısında nerede durduğunuz önem kazanıyor.

Düşünceye karşı güç kullanarak kendini kanıtlamaya, hakimiyet kurmaya çalışanların olmadığı bir dünya dileğiyle…

Yön tuşlarıyla (← →) ceylan gibi sekebilirsin?