8 Basamaklı İlişki Piramidi


¨Tribal enfeksiyonu tarihe karıştıralım!¨ ve ¨Samimi olalım ki çabuk anlaşalım.¨ projelerimiz kapsamında direkt vuruşlar çıkartmaya devam ediyoruz.

Son dönem ilişkilerinde aslında akılları kurcalayan ama sormanın mekruh olduğu iki soru var ¨Biz neyiz Alican?¨ ve ¨Bu ilişki nereye gidiyor Alican?¨… Bu içerik size ilişkinizin nereye gittiğini söyleyemez, o cevabı Alican’dan alacaksınız. Ama yine de sormayın… Çünkü ¨sorun sende değil bende¨den sonra en klişe beyanlar bunlar. Fakat size ne olduğunuzu açıklamaya çalışıp ilişkinizi kurtarmanıza biraz yardımcı olabilirsem çok tatlı olacak, hem de ¨tribal enfeksiyonu tarihe karıştıralım¨ projesinde önemli bir gelişme sağlamış olacağım.

 

1- İlişki Piramidinin En Alt Basamağı: Barda, Partide Kesişmek

Tabi ki hayallerinizin erkeğinin / kadınının karşınıza nerede çıkacağı belli olmaz ama gözlerinizle flörtleştiğiniz kişi yavrularınızın ebeveyni olmayı düşünmüyor. Hatta belki bu gece sizinle yatmayı bile düşünmüyor. Yarın görmek isteyeceği de meçhul? Bu akşam gözlerini diktiği üçüncü, beşinci kişi olabilirsiniz. Olur da biriniz konuşma cesaretini gösterirse, ona hayat hikayenizi anlatmanız fazlasıyla absürt olacaktır. O ana dair konuşmak lazım,  müzikten, ortamdan bahsetmek lazım. İltifata da gerek yok, çok da iltifat etmek isterseniz, sosyal mecralardan ekleyip daha sonra iletişim kurup edersiniz iltifatınızı. İlk görüşte aşk romantik komedilere özgü bir durum. Şimdi hormonlarını yatıştır, saçını başını düzelt ve avına yaklaş.

 

2- Facebook’ta Düzenli Yazışma

Birbiriniz hakkında fikirleriniz var, geçen yaz neredeydi, politik görüşleri, hafta sonu kiminleydi… Hepimizin içinde minik de olsa bir miktar stalker’lık mevcut. Dinlediği müziklerden, gittiği filmlerden, geçen yaz Datça’dan bahsedilen ama bu arada yalnız olduğunuz imasında bulunulan ilişki basamağıdır bu. Bir çeşit olasılıkları değerlendirmek gibi düşünün, size olan ilgisi gerçek bir ilgi olmayabilir. Sadece analiz ediliyor olabilirsiniz. Heyecan yok.

 

3- One Night Stand

Tek gecelik olarak tercüme edilen, kimilerince tasvip edilmeyen bu ilişki basamağında amaç belli ama nereye gider onu bilemeyiz ama siz, siz olun tek gecelik ilişkinizin evinde geceyi geçirmeyin, kalkın evinize gidin. İlişki sonrası sarılmaya kalkmayın. Madem oyunu oynamayı kabul ettiniz, kuralına göre oynayın. Zira yarım saat önce yaptığınız eyleme duygusal kılıflar geçirmek kabul edilemez. Yatmadan önce ona karşı bir şey hissetmiyordun, kendine karşı dürüst ol bebek.

 

4- Fuckbuddy

Fuckbuddy’lik müessesesi cidden önemlidir. Bir çok kişinin sevgilisi sandığı insan aslında fuckbuddy’dir. Biricik sevgilin Alican sana hiç özen göstermiyor, seni merak etmiyor ya işte bunlar hep Alican’ın bir fuckbuddy olmasından. Bunu kabul etmek hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Sevmek, özen göstermek, arkadaşlık etmek içinizden gelmiyorsa bu sizin ya da onun suçu değil. Düzenli sevişin, esen kalın.

 

5- Friends With Benefits

Belli bir çıkar ilişkisi olan arkadaşlıklar için kullanılan terim. Harika bir arkadaş ve iyi bir seks partneri beraberken çok keyifli olabilen bir durumdur bu. Birbirinize bir şey vaat etmezsiniz, beklentileriniz olmaz, konsere gidersiniz sonra sevişirsiniz oh kafa rahat. “Dün gece neredeydin?”, “Kimleydin?” “Facebookta bütün fotoğraflarını beğenen şu sürtük de kim?” yok. Küçük sürprizlere gerek yok, hediyelere gerek yok, film izlerken sarılmaya da gerek yok. Zaten sarılırsanız garip olur.

 

6- Open Relationship / Açık İlişki

Bir şekilde(!) sevgilinizin olduğu ama yine de çevredeki fırsatları da değerlendirebildiğiniz ilişki basamağı. Genelde ilişkilere uzun yollar girince yaşanan durum. İki kişi de ciddi anlamda durumu kabullenmişse o iş yürür. Tabi o iş nereye yürür kestirmek mümkün değil.

 

7- Sevgililik Müessesi 

Sevdiceğin olması durumudur bu. Evet tam olarak böyle, sevmek, sevilmek, iki kişi adına düşünebilmek, kokusunu özlemek, sevişirken içinizin titremesi durumudur. Mutlu ederken mutlu olmaktır. İyi niyetlidir, saftır. Birine “seni seviyorum” derken daha önce bahsettiğimiz basamaklarda olmadığınızdan emin olun deriz. Hepsi kabul edilebilir ama sevgililik müessesesi şakaya gelmez.

 

 8- Hayat Arkadaşı

İlişki Piramidinin en üst basamağıdır. Karşınıza çıkacak zorluklara karşı sizinle beraber savaşmayı kabul etmiş insandır. Bu konuda pek de bir şey diyemiyoruz çünkü Pat Diye’nin hiç evli yazarı yok. İnsan zaman zaman kendine bile katlanamazken nasıl oluyor da başkasının varlığını bu kadar içselleştiriyor diye gıpta edebiliyoruz sadece.

 

Yön tuşlarıyla (← →) ceylan gibi sekebilirsin?