6 Madde ile Geek Olmak


Sevgili “geek”ler size laflar hazırladım ve siz haksızsınız! (Giriş cümlemi birinden çaktığım doğrudur.)

Bu aralar duyduğum “ay çok geek” muhabbetlerinden ölesiye bunaldım ve biraz geek anatomisi üzerine çalışmaya karar verdim. Bu gün size “ben o kadar olamadım ki, 3 Marvel çizgi romanı üzerine 4 birimlik goy goy showum ile bari geek olayım” insanlarını tanıtacağım.

“Smart is new sexy” nasıl oldu da “geek is new sexy”e dönüştü bilmiyorum ama geek forumlarda ve facebook sayfalarında kız kaldırmaya çalışan beyler, haberler kötü, siz uzun bir süre yastığa sarılıp uyuyacaksınız. Ayrıca “geek is new sexy”i sizlerden biri uydurdu biliyorum!

 

1-Obsesyon geliştirmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir şeylere dahil olmak adına bölünerek çoğalan alt-kültür kimliklerinden biri olan geeklik “mertebesi” belirli başlıklardan birine olan obsesyon ile başlıyor. Bu başlık, video oyunları, çizgi roman, cosplay, Star Wars, FRP ve benzeri şeyler olabilir. Seçtiğiniz başlık hakkında 10 ciltlik ansiklopedi yazacak bilgiye sahip olmak gerekiyor ki, forumlarda goygoy yapabilmek adına geek kişinin özgüvenini yerine getirecek veriler hazırda cepte dursun. Dahası var, geek kişi bu uğraşın entelektüeliteye denk olduğunu düşünmekte. Çünkü adam mainstream dışında bir konuya ilgi duyuyor daha ne olaydı?

 

2-Her Şeyi Bilmek (!)

Bilgi artık bir wireless bağlantısı uzaklığında olduğu için geek adam her şeyi bilir. İlgisi olmayan şeyi bile bilir, 15 dakikada okunmuş iki üç makale, bilmek demektir.  Geek’in özgüveni işte böyle gelişmeye başlar. Bahsettiğimiz özgüven, herhangi bir fikir ya da ürün üretmeye muktedir olmayan kafaları, forumlarda, sözlüklerde, facebook gruplarında meme/caps ile eleştirme konusunda özgür kılar. “Konuşayım ki şanım yürüsün!” geeklikte mukaddes sözcükler bütünüdür. Amen.

 

3- Geek İmaj

Geek’i bir nerd’den ayıran en önemli özellik imajıdır. Nerdler herhangi bir imaj sergilemeye çalışmaz iken, Geek kişinin ironik ya da ilgilendiği konunun baskısının yapılmış olduğu t-shirtleri olması elzemdir, eğer gözlük takıyorsa gözlükleri kemik ve büyük çerçeveli olmalı ki olduklarından zeki görünebilsinler. Top sakal, büyük bir gıdı başta opsiyonel olmakla beraber, 30 yaş geeklerinde zaruri olarak ortaya çıkıyor.

30 yaş geek’i demişken, bir üniversite öğrencisinin geek eğilimleri gayet anlaşılabilir, çok sosyalleşemeyen çocuğumuz kendini bir konuda uzmanlaştırmaya karar verir. Kendini derslerine verse nerd diyecekler, ne yapsın çocuk FRP oynasın ki kendi gibi bir kızcağıza bu muhabbet üzerinden yürüyebilsin… Makul… Ama 30 yaşındaki geek arkadaşım, insaf!

 

4- Geek kendini Nerd’den Üstün Görür. 

Geek’ler kendilerini asosyal olmayan nerd’ler olarak nitelendirirler. Onlara göre Nerd takımı sivilceli ve bakirdir. Geek arkadaşım… Star Wars ansiklopedisi yazarken ne ara bi kızın eline elin değdi? Hangi kadını teknoloji muhabbeti ile tavlayabildin merak içerisindeyim.

Geek’lik bir ürüne / çıktıya duyulan hayranlık iken, nerd’lük konu ile ilgili uygulamalar yapmak ya da fikir üretmek gibi pratiklere dayanıyor. Ve geek adam hala kendini nerd’den üstün görüyor, niye? ‘biz asosyal değiliz çünkü forumlarda ya da bizim çocuklarla bizde toplanıp goygoy yapabiliyoruz. ‘ Ayh ama yine insaf!

 

5- O farklıdır.

Geek kişiler, ilgilendikleri konu dışında pek konuşmazlar, mesela sadece o konuda espiriler yapabilirler, diğerlerinin bununla ilgili olup olmadığı pek önemli bir husus değil. Çünkü doğaçlama gelişen sosyalleşmelerde, varlıkları, bildikleri, söyleyebilecekleri bundan ibaret. Çünkü adam Marvel’in ortaya çıkması sonucu evrimleşmiş, Tolkien olmasa, annesi doğurmayacakmış o geek evladı. Bu durumun farkında olan geek, karşısındakini ötekileştirir, Star Trek’i hatırlamadığınız için utanmanıza sebep olur. Akıllıca bir hamle.

 

6- Geek Kadın Prensestir

100 geek’in arasından 3 kadın çıkar. Bu kadın da genelde tipsizin tanrıçasıdır.  Geriye kalan geeklerin alayı ablamıza yazdığından dişi geek kişi kendini prenses zanneder. Biz diğer kadınlar avımız için mumlar, viskiler, çikolatalar, loş ışıkta filmler gibi ambiyans yaratırken, hatunun avlanmak için geek habitatına girmesi yeterli. O da akıllıca bir hamleymiş. Beğendik, takdir ettik.  Oturup sevgilisiyle dungeons & dragons muhabbeti yapan kadınların ilişkilerinin uzun olduğu da gözlemlenmiştir. (İki geek başka ne konuşaydı?) Kadınlar için bazı geek iç çamaşırları da gördüm ki düşman başına. Hemcinsime bulaşmam ama bebeğim siyah dantelden şaşma, türünü utandırma aman diyeyim.

 

Yön tuşlarıyla (← →) ceylan gibi sekebilirsin?